Skip to content
Autenti / Blog / 10 zalet podpisu kwalifikowanego

10 zalet podpisu kwalifikowanego

Podpis kwalifikowany, jak każdy e-podpis, ma wady i zalety. W wielu sytuacjach korzyści zdecydowanie przewyższają jednak niedogodności. Sprawdź, jakie możliwości daje Ci podpis kwalifikowany i kiedy takie rozwiązanie się sprawdzi.

Zalety podpisów elektronicznych i dodatkowe korzyści, jakie daje podpis kwalifikowany

Kwalifikowany podpis elektroniczny to rodzaj zaawansowanego e-podpisu, który oparty jest o kwalifikowany certyfikat i składany jest za pomocą kwalifikowanego urządzenia – specjalnych kluczy kryptograficznych. Najważniejsze różnice pomiędzy tym rozwiązaniem a zwykłym e-podpisem znajdziesz w tekście Podpis elektroniczny vs. kwalifikowany podpis elektroniczny.

Poniżej prezentujemy 10 najważniejszych zalet kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Pierwsze 4 to korzyści, które daje Ci każdy e-podpis Autenti, a kolejne 6 to już szczególne możliwości, które zyskujesz dzięki podpisowi kwalifikowanemu.

  1. Podpis elektroniczny to oszczędność czasu i środków

Główną zaletą e-podpisu jest oszczędność czasu i środków, które pochłania obieg dokumentów papierowych, czyli wysyłanie i odsyłanie ich pocztą lub kontakt osobisty. Z pomocą podpisu elektronicznego podpiszesz i wyślesz do podpisu dokumenty za pomocą kilku kliknięć.

  1. E-podpis to wygoda zawierania umów i podpisywania dokumentów

Żeby podpisać dokument elektronicznie nie potrzebujesz żadnych dodatkowych urządzeń – wystarczy dostęp do internetu i konto na platformie Autenti. Szybko i wygodnie wyślesz też dokumenty do podpisu innym osobom, które nie potrzebują nawet rejestrować się na platformie, żeby złożyć podpis.

  1. Dzięki podpisowi elektronicznemu nie musisz przechowywać papierów

Podpis elektroniczny sprawi, że zaoszczędzisz nie tylko czas i środki, których wymaga obieg dokumentów, lecz także nie musisz już przejmować się przechowywaniem papierów i ich bezpieczeństwem. Autenti zapewnia bezpieczne przechowywanie dokumentów oraz gwarantuje ich dostępność w przyszłości dla upoważnionych osób.

  1. E-podpis jest bezpieczny i może być dowodem w sądzie

Zgodnie z obowiązującym prawem podpisowi elektronicznemu nie można odmówić skutku prawnego ani dopuszczalności jako dowodu w postępowaniu sądowym wyłącznie z tego powodu, że podpis ten ma postać elektroniczną.

E-podpis Autenti jest rozwiązaniem bezpiecznym, bo:

  • zapewnia odpowiednią weryfikację podpisujących;
  • gwarantuje integralność i autentyczność podpisywanych dokumentów za pomocą specjalnych pieczęci elektronicznych;
  • umożliwia trwały dostęp do niezmienionych dokumentów w przyszłości.
  1. Kwalifikowany podpis elektroniczny jest równoważny własnoręcznemu

Wedle obowiązującego prawa, podpis kwalifikowany ma taki sam skutek prawny co podpis własnoręczny. Z tego względu daje Ci on szersze możliwości zastosowania niż zwykły podpis elektroniczny. Możesz nim podpisać także dokumenty i umowy, dla których prawo wymaga formy pisemnej pod rygorem nieważności.

  1. Podpiszesz nim niemal każdą umowę

Za pomocą podpisu kwalifikowanego podpiszesz więc niemal każdy dokument lub umowę. Do nielicznych wyjątków należą między innymi testament (konieczne jest sporządzenie całego testamentu własnoręcznie) czy umowa zakupu nieruchomości (wymaga aktu notarialnego).

  1. Podpis kwalifikowany – odpowiedni dla umów o pracę i umów z przeniesieniem praw

W kontaktach biznesowych sprawdzi się podpis kwalifikowany Autenti by InfoCert. Jest to odpowiednie rozwiązanie w przypadku dokumentów, których nie można podpisać zwykłym podpisem elektronicznym.

Należą do nich między innymi:

  • umowy o dzieło, zlecenie lub współpracę, które obejmują przeniesienie autorskich praw majątkowych lub udzielenie licencji wyłącznej;
  • umowy o pracę i niektóre inne dokumenty pracownicze;
  • pełnomocnictwo ogólne i umowa leasingowa.
  1. Podpis kwalifikowany to brak wizyt w urzędach

Autenti oferuje również rozwiązanie, które możesz wykorzystać zarówno w relacjach biznesowych, jak i w kontaktach z administracją publiczną. Jeśli chcesz załatwić wszystkie formalności bez konieczności odwiedzania urzędów, wybierz podpis kwalifikowany SimplySign na platformie Autenti, który jest uznawany przez organy administracji (ZUS, US, JPK, KRS i JEDZ).

  1. Kwalifikowany podpis elektroniczny Autenti jest szybki i łatwy do uzyskania

Podpis kwalifikowany Autenti by InfoCert możesz uzyskać całkowicie zdalnie. Po opłaceniu usługi wystarczy wideoweryfikacja online, która potwierdzi Twoją tożsamość i zajmie Ci jedynie 15 minut.

Podpis kwalifikowany SimplySign wymaga natomiast spotkania z konsultantem Autenti (zdalnie lub bezpośrednio). Podczas jednego, krótkiego spotkania razem wypełnimy wniosek, potwierdzimy Twoją tożsamość i aktywujemy kwalifikowany certyfikat podpisu elektronicznego, z którego możesz skorzystać nawet 30 minut później.

  1. Podpis kwalifikowany jest ważny w całej UE

Dodatkowo w stosunku do zwykłego e-podpisu, podpis kwalifikowany wydany w jednym państwie członkowskim jest uznawany we wszystkich pozostałych krajach Unii Europejskiej. Rozwiązanie to jest więc odpowiednie także w przypadku relacji międzynarodowych.

E-podpis kwalifikowany – o czym warto pamiętać?

Znasz już najważniejsze korzyści, jakie daje kwalifikowany podpis elektroniczny i możesz ocenić, kiedy będzie dla Ciebie przydatny. Co jeszcze warto o nim wiedzieć?

Przede wszystkim wymaga on dokładnej weryfikacji tożsamości, przez co jest droższy, choć ciągle bardziej opłacalny niż wiele konkurencyjnych rozwiązań od innych dostawców. Opłaty za korzystanie z platformy Autenti są bardzo atrakcyjne, a 14 dniowy Trial umożliwia Ci przetestowanie funkcjonalności dostępnych w planie PRO.

Bez względu na to, jaki wariant konta wybierzesz, wydanie certyfikatu podpisu kwalifikowanego jest jednak dodatkowo płatne i kosztuje między 200 zł a 600 zł rocznie. Dokładna cena zależy od rodzaju podpisu (SimplySign jest droższy od Autenti by InfoCert), a także od tego, czy kupujesz podpis kwalifikowany na 1, 2 czy 3 lata (im dłuższy okres użytkowania, tym certyfikat jest bardziej opłacalny w przeliczeniu na rok użytkowania).

Kwalifikowany certyfikat podpisu elektronicznego ma też określoną datę ważności. Jeśli dalej chcesz korzystać z takiego e-podpisu, musisz pamiętać o odnowieniu certyfikatu przed jej upłynięciem, co wiąże się z ponowną weryfikacją Twojej tożsamości. Tylko podpis kwalifikowany złożony przy użyciu ważnego certyfikatu jest prawnie wiążący.

Pamiętaj również, że jeśli podpisywany dokument wymaga formy pisemnej pod rygorem nieważności, nie tylko Ty, ale i druga strona umowy powinna na nim złożyć podpis kwalifikowany. Innymi słowy, również ona musi w tym celu posiadać kwalifikowany certyfikat podpisu elektronicznego. Jeżeli nie ma takiej konieczności, również możesz podpisać dokument podpisem kwalifikowanym, a następnie wysłać go do podpisu innej osobie, która użyje zwykłego e-podpisu na platformie Autenti.