Skip to content
Autenti / Blog / 15 sposobów na ograniczenie zużycia papieru w domu i w firmie

15 sposobów na ograniczenie zużycia papieru w domu i w firmie

Możliwe, że już wcześniej zdarzyło Ci się o tym myśleć… Być może te pomysły wydawały się bardzo rozsądne, ale wątpiłeś/aś, że będziesz w stanie wprowadzić je w życie. My mówimy – DOŚĆ i podsuwamy kilka powodów, dla których warto stać się paperless i ograniczyć zużycie papieru. Od zaraz!

Dlaczego ograniczenie zużycia papieru jest ważne dla nas wszystkich?

Na pewno najważniejszym z nich jest fakt, że papier to kosztowne, nietrwałe narzędzie przechowywania danych, które powstaje głównie z drzew - nietraktowanych z należytym szacunkiem zielonych organizmów, bez których nasze życie byłoby niemożliwe!

Więcej na ten temat przeczytasz w naszym wcześniejszym wpisie: Kilka faktów o... papierze

   OZP1
    fot.pexels.com

Dlaczego drzewa są tak wyjątkowe? Otóż jeszcze nigdy nie udało się żadnemu człowiekowi zaprojektować czegoś, co sprawia, że ​​tlen sekwestruje węgiel (sekwestracja to proces polegający na oddzieleniu i wychwyceniu dwutlenku węgla w celu ograniczenia jego emisji do atmosfery), utrwala azot, destyluje wodę, gromadzi energię słoneczną jako paliwo, tworzy złożone cukry i żywność, tworzy mikroklimat, zmienia kolory wraz z porami roku i samoczynnie się replikuje. Jeśli kiedykolwiek zaczniesz wątpić to, jak niesamowite są drzewa, wystarczy przeczytać to, co powyżej, ponownie. Szanując, rozumiejąc i naśladując najlepiej jak potrafimy piękno i spektakularne zdolności ożywionego świata, możemy nauczyć się żyć szczęśliwie i w harmonii z naturą.

Dlaczego powinieneś ograniczyć zużycie papieru?

  • Bo na dłuższą metę oszczędzisz pieniądze. Koszty papieru mają tendencję do sumowania się w czasie. Jeśli w to nie wierzysz, spróbuj rozliczyć zużycie papieru w domu lub biurze w ciągu miesiąca. Będziesz w szoku!
  • Proces recyklingu papieru wymaga energii i środków wybielających. Zarówno wybielacze, jak i proces wytwarzania energii szkodzą środowisku.
  • Około 90% papieru pochodzi z drzew, z których większość nie jest wycinana w sposób zrównoważony. Ograniczając zużycie papieru, możemy zmniejszyć nasze wsparcie dla przemysłu, który nie dba o odnawialność materiałów.

OZP2
fot. pexels.com

Jakie są sposoby na to, by stać się paperless?

  1. Przede wszystkim - nie drukuj poniższej listy .

    A jeśli już naprawdę chcesz ją wydrukować, zrób to dwustronnie, małą czcionką i z małymi marginesami. Skopiuj i wklej listę do edytora tekstu, abyś mógł kontrolować to, co zostanie wydrukowane.
  2. Zmień swoje rachunki na "elektroniczne" i płać je online lub telefonicznie.

    Większość firm stara się, by było to banalnie proste… W końcu e-mail jest o wiele tańszy niż przesyłka pocztowa, a firmy lubią chwalić się, że wdrażają u siebie filozofię paperless.
  3. Zamiast papierowych, poproś o raporty elektroniczne z kart kredytowych i banków.

    Niemal wszystkie banki oferują tę usługę za pośrednictwem swoich stron internetowych lub wsparcia telefonicznego.
  4. Postaraj się skończyć z ulotkami, które zalegają w Twojej skrzynce.

    Na skrytce pocztowej wystarczy przykleić karteczkę z napisem: „Dziękuję za ulotki. Oszczędzam papier. Jestem EKO”. Z własnego doświadczenia wiemy, że to działa!
  5. Używaj papieru zapisanego jednostronnie do notatek, szkiców, itp.

    Wykorzystuj obie strony czystej kartki papieru. Nie używaj też większego kawałka papieru niż potrzebujesz. Jeśli chcesz użyć tylko pół lub ćwiartkę strony, aby zapisać przepis lub listę zakupów, użyj tylko tej ilości papieru. Resztę wykorzystasz później.
  6. Zamiast archiwizować stosy papierowych dokumentów, postaw na przechowywanie elektroniczne .

    Nie drukuj ich, chyba że naprawdę musisz. Magazynowanie elektroniczne może być niezawodne, jeśli jest skonfigurowane z kopiami zapasowymi. Autenti oferuje szyfrowane archiwum dla podpisywanych dokumentów, gdzie bezpiecznie możesz przechowywać dokumenty podpisane elektronicznie. Dowiedz się więcej o zaletach podpisu elektronicznego Autenti.
  7. Jeśli chcesz kupić papier, kupuj papier z recyklingu.

    Nie jest doskonały, ale stanowi krok we właściwym kierunku.
  8. Usuń spod biurek w pracy kosze na śmieci.

    Ten ruch sprawi, że pozbywanie się zużytego papieru stanie się trudniejsze, a pracownicy zaczną go szanować i przestaną traktować jednorazowo.
  9. Subskrybuj elektroniczne wersje czasopism i gazet.

    Bądź rozsądny w kwestii subskrypcji czasopism, gazet itp. Większość gazet ma swoje wersje online.
  10. Korzystaj z podpisu elektronicznego.

    Pomoże Ci w tym platforma Autenti, dzięki której podpiszesz m.in. kontrakty, umowy, faktury, rachunki, kosztorysy, oszczędzając papier, czas i pieniądze. Do użytku prywatnego możesz wykorzystać darmowy podpis elektroniczny Autenti, z kolei cena podpisu elektronicznego dla firm zaczyna się już od 20zł miesięcznie. Załóż konto i przetestuj już dzisiaj.
  11. Pomyśl, zanim coś wydrukujesz.

    Czy naprawdę potrzebujesz mieć ten dokument w wersji papierowej? Wiele osób ma złe nawyki – zazwyczaj po prostu klika przycisk drukowania, gdy chce coś przeczytać. Wiemy, że czytanie na ekranie nie jest może najwygodniejsze na świecie, ale przynajmniej nie marnuje niepotrzebnie papieru. Warto o tym pomyśleć i jak najczęściej rezygnować z opcji „drukuj”.
  12. Drukuj dwustronnie i zmniejsz marginesy.

    Możesz drukować na obu stronach papieru za pomocą większości nowoczesnych drukarek. Jest to często określane jako druk "dupleks". Dostosuj marginesy na swoich dokumentach. Mniejszy margines wynoszący 0,75 cala (1,90 cm) staje się coraz bardziej powszechny.
  13. Warto korzystać z dokumentów Google dla firm.

    Jest to prosty system, który umożliwia wspólną edycję dokumentów, a także śledzenie zmian wprowadzanych przez każdą z pracujących nad dokumentem osób. Taka forma współpracy całkowicie wyklucza z procesu papier.
  14. Korzystaj z poczty elektronicznej

    a nie z poczty papierowej. Większość firm, a nawet rządy państw są w trakcie przestawiania się na usługi dostępne elektronicznie. To drastycznie obniża również koszty usług pocztowych.
  15. Nie należy umieszczać na wizytówkach takich danych, jak adres pocztowy.

    Umieszczaj tylko e-maile i telefon. Zmusza to ludzi do kontaktowania się z tobą za pośrednictwem mediów elektronicznych.

Nie musisz wcielać w życie od razu wszystkich punktów z naszej listy. Zacznij od jednego, dwóch, może kilku… Rób to ze świadomością, że działasz na korzyść swoją, Matki Ziemi i… wszystkich ludzi na świecie. Prawda, że od razu lepiej?   

OZP3
fot.pexels.com

Sprawdź też, jak z „papierologią” radzą sobie liderzy filozofii „paperless”: Precz z "papierologią" w biurze.